Vertelt Warren Buffett ons wel de waarheid?

Geschreven op: November 5th, 2009 | | Maarten Verheyen | Categorie: Uncategorized | 46 Reacties »

Ik moet zeggen dat ik Warren Buffett’s uitspraken niet meer kan volgen. Ik heb hem altijd bewonderd omdat hij geen blad voor de mond neemt en de dingen zegt zoals hij ze ziet.

Maar de laatste tijd wikt hij zijn woorden. De parler vrai is geschiedenis.

Een tijdje geleden waarschuwde hij bijvoorbeeld in een open brief in The New York Times voor de dramatische gevolgen van het huidige beleid.

Volgens Warren Buffett zijn de overheidstekorten nu zo groot dat het nagenoeg onmogelijk is om het verschil bij te lenen met de uitgiftes van nieuwe obligaties.

“Washington’s drukpersen zullen overuren moeten draaien”, aldus Buffett.

Maar als hem dan later gevraagd wordt naar zijn mening over Ben Bernanke en Timothy Geither dan zegt hij zonder verpinken dat ze een geweldige job doen.

Huh? Hoe kan je nu aan de éne kant waarschuwen voor de gevolgen van een bepaald beleid en aan de andere kant degene die er verantwoordelijk voor zijn bloemen sturen?

Misschien kijken we vanaf nu beter wat Warren Buffett doet in plaats van te luisteren naar hetgeen hij zegt? Ik bedoel, hij loopt al maanden overal te verkondigen hoe goedkoop aandelen zijn maar blijft zitten op tientallen miljarden dollars cash.

Van die cash is hij dan deze week toch afgeraakt door de wereld te verrassen met de overname van Burlington Nothern. Een spoorwegmaatschappij verdomme! Met de overname is een bedrag van $44 miljard gemoeid.

Buffett betaalt $100 per aandeel, en dat is precies het dubbele van de $50 die beleggers ervoor betaalden in maart.

Het is normaal niet Buffett zijn stijl om te overbetalen. Of begint het te jeuken? Het lijkt wel alsof hij zo snel mogelijk van zijn liquide middelen verlost wil raken.

Misschien moeten we deze overname wel zien in het licht van een uitspraak die hij in 1977 deed voor een rechtbank: “In tijden van inflatie, is het fantastisch om eigenaar te zijn van een tolbrug. De investeringen zijn gedaan. Je hebt de brug gebouwd met oude dollars en ze moet later niet meer vervangen worden”.

Hmn. Ik moet zeggen dat Burlington Nothern wel heel erg veel gelijkenissen heeft met die tolbrug waarover Buffett hier spreekt. In de pers zegt hij dan wel dat de aankoop een gok op de Amerikaanse economie is, maar is het niet vooral een manier om zijn liquide middelen te beschermen tegen inflatie?

Het spoorwegnetwerk van Burlington Northern is gebouwd met oude dollars en de onderhoudskosten zijn zeer miniem. Indien inflatie straks de kop opsteekt, kan Buffett gewoon de vervoerstarieven optrekken en hij zit goed. De ideale hedge?

In een interview met CNBC geeft hij het tussen de regels ook toe: “Wanneer je het soort medicijn toendient dat wij hebben toegediend, dan kan je allerlei soorten neveneffecten krijgen. En weten dat deze ongeziene neveneffecten slecht zullen zijn voor cash. Ik heb veel liever operationele activa dan cash in een periode die later tot inflatie zal leiden”.

Voila, daar heb je het. De echte reden waarom Buffett zijn geld steekt in een spoorwegmaatschappij.


Reageer met je Facebook-account:

46 reacties op “Vertelt Warren Buffett ons wel de waarheid?”

  1. f.bouchier zei om 13:25 op 05/11/2009

    leuk stukje over buffet.echter de man (misschien ouderdom) zit er echter voor de aankomende jaren geheel naast. er komt geen inflatieperiode maar een grote en langdurige deflatie periode. wens hem veel succes met zn. spoorwegen. groet f.b.

  2. Joris zei om 13:28 op 05/11/2009

    1) Buffet belegt alleen in dingen die hij kent.
    2) Hij draagt al heel zijn leven Burlington sokken.

  3. Peter zei om 13:33 op 05/11/2009

    Er zijn nog een paar punten:

    1. kosten vervoer per ton is lager dan per vrachtwagen, met een stijgende olie zal dit verschil alleen maar toenemen –> toenemende prijzen voor Buffett.

    2. Productie vindt plaats in Azie en niet in Amerika, maar de mensen in het westen van de USA hebben wel deze goederen nodig, dus toename van gast, olie en goederen transporten!

    Hedge tegen inflatie, ja en goede brede beschermingswal tegen concurrentie!

    De CIO van de toekomst hoeft niet gelijk met miljarden dollars te beginnen!!

  4. Frans Gemen zei om 13:39 op 05/11/2009

    Beste Maarten
    Interessant stuk over Buffet.
    Het kan inderdaad zijn dat hij de kans op een enorme inflatie van de dollar groot acht en zodoende voor zijn geld deze spoorweg koopt.

  5. Sam zei om 13:40 op 05/11/2009

    Zeggen dat Buffet er naast zit lijkt mij sterk.

    In de geschiedenis heeft hij bewezen een uitstekende timing te hebben.

    Inflatie is onafwendbaar om alle overheden uit de schulden te helpen ( en in de VS ook de consumenten)

  6. Dis Sienack zei om 13:40 op 05/11/2009

    Als hij zonodig cash wilt omzetten in activa, waarom steekt hij zoveel geld in één enkele participatie. Waarom is die cash niet gespreid over bvb 4 participaties van elk 10 miljard.

  7. Willem zei om 13:40 op 05/11/2009

    Ik vermoed dat hij iets anders op het oog heeft. t.w. dat zowel de (vracht-)auto en vliegtuig fors minder belangrijk zullen gaan worden. En dan zullen de mensen i.p.v. het vliegtuig of de auto de trein nemen. Toch een goede zet naar mijn mening.

    Alleen de timing had naar mijn mening beter gekund.

  8. herman zei om 13:40 op 05/11/2009

    Uitvinding (lamp) + geld (aandeel familie) + know how (Frits) = bedrijf (Philips) + winst

    Ik heb een uitvinding (afvalbak-klep) waarvoor McDonald’s serieuse interesse heeft. = wereldmarkt. Octrooi bijna klaar. Ik heb know-how (en geld) nodig om te vermarkten (licenties wereldwijd verkopen). Het lukt me nog niet iemand (betrouwbaar ) te vinden. Het gaat om geld maar om te beginnen wil ik (uitvinder) de wereld blijer maken. Een aandeel zonder speculatie dus, als het lukt worden alle afvalbakken beter en krijgen we ook nog eens gemiddeld 1 euro van elk van de 1 miljard afvalbakjes. Don’t worry, make everyone happy. (Wie (betrouwbaar) helpt mij?)

  9. Gerben zei om 13:41 op 05/11/2009

    De helft van de Amerikaanse energiecentrales draait nog op kolen. Er worden nog eens 25 nieuwe centrales geopend. Buffett gaat mede voor zijn eigen centrale kooltjes vervoeren. Tel uit je winst! – Dit stond onlangs ook in een rapport elders op het web.

  10. mia thiel zei om 13:42 op 05/11/2009

    dag,ik lees steeds met veel aandacht én plezier de mails die je me stuurt.Ik ben een oude dame dieNIETS afweet vab de beurs,behalve dat ik er al heel,heel veel ,in d loop van de laatste jarengeld mee verloren heb,door te betrouwen op het advies van bankdirecteuren de laatste jaren…Dit zal me nu niet meer gebeuren en daarom heb ik ook het rapport besteld over de mijnaandelen.Alleen,ik weet niet eens HOEik die kan kopen en waar…Kanjij mij daar soms mee helpen?THX!

  11. M. zei om 13:48 op 05/11/2009

    ik denk\dacht het ook

    :)

  12. herman zei om 13:48 op 05/11/2009

    Ik heb trouwens nog meer uitvindingen op de plank. Zelfs een a-a-a-a-patent op evenwichtsysteem voor lampen etc. En er gebeurt niks mee.
    Overheidsorganisaties verwijzen door en sturen evt. rekeningen. Achter geld aanrennen geeft winaars en verliezers. Iets nieuws in de wereldmarkt zetten maakt klanten blij, werknemers blij en financiers blij. Het gaat dus om waardetoevoeging (blijer maken) om ECHT geld te verdienen.

  13. Paul zei om 13:56 op 05/11/2009

    Helemaal mee eens:
    inflatie; peak oil (toenemend gebruik kolen voor elektriciteitscentrales); goedkoopste containervervoer. Heer Buffet ziet blijkbaar geen W-ontwikkeling van economie en inflatie eerder komen dan wij allemaal, kortom de koersen alleen verder oplopen.

  14. Derby zei om 13:57 op 05/11/2009

    Goede zet; Grote stabiele cash flow (groeiend), eenvoudige core business, en de argumenten reeds opgenoemd…allemaal eens.

    Ik denk echter niet dat Buffet zichzelf tegenspreekt. De gevolgen van het beleid zullen negatief zijn, ja, maar het huidige beleid was wel nodig om rampen te voorkomen denkik. Nu is die ramp lang uitgestrijkt over de komende decennia.

    Tenslotte zei de tijd dat de beurs zich “optrok” aan de overname door buffet: onzin. Enerzijds moet hij van zijn waardeloze dollars vanaf om inflatiegebonden cash flow te bekomen. Anderzijds is het een zeer defensieve sector en zegt niets over de groei van US in het algemeen…in tegendeel: want moest hij erin geloven zou hij groeibedrijven kopen (Stars), geen Cash-cows…

  15. Benny zei om 14:06 op 05/11/2009

    gewoon WEG uit de dollar (die nu gewoonweg waardeloos aan het worden is)

  16. Vanroelen M zei om 14:06 op 05/11/2009

    mijn bescheiden is dat Buffet verder ziet dan zijn neus lang is en een werelwijde ecessie zeer dicht nabij is dus indekken is de boodschap maar wuj als kleine beleggers zullen weeral de dupe worden! een ander vraagje nu ik hoor niet tegenwoordig niets meer van onze vriend Hr Albert Frere speelt hij niet meer mee of houd hij zich mischien gedeinsd om in de nabij toekomst keihard toe te slaan opvolgen is de boodschap

  17. Ben Nijssen zei om 14:23 op 05/11/2009

    Tja,….
    Ik heb altijd bepaalde regels in de eigen financien aangehouden. Ik leende pas een € als je er zelf al een had.
    Dat leek altijd verstandig, maar terugkijkend moet ik toegeven vooral met de geleende guldens / Eoro’s te hebben verdiend.
    Dat brengt me op de stelling van Buffet, als ik het zo mag zeggen: cash op zich is niets.
    Geld is een getal op een computer geworden. Zet dus -vooral in tijden van inflatie- cash om in activa. Zo goed als alle activa hebben een vaste waarde, veel waardes stijgen in de tijd door schaarste.

    B Nijssen

  18. Marc zei om 14:54 op 05/11/2009

    Wat ik hieruit versta is dat het beter is in aandelen geinvesteerd te zijn dan op cash te blijven zitten.
    De keuze van Buffett is mij niet heel duidelijk, waarom geen goud,daar is hij toch groot voorstander van?

    Wat zijn uw suggesties,in welke dollar- aandelen beleggen we best en doen we dat beter nu of liever nog beetje terugval van beurs afwachten?

  19. Benjamin zei om 15:34 op 05/11/2009

    De dollar kan dus sterk omlaag, omwille van inflatie. Dat is wel duidelijk, en dat is ook waar Bernanke zich (lijkt?) tegen in te dekken. De dollar kan ook sterk omhoog, (artikel van 2 november: Nouriel Roubini bezorgd over carry trade) omwille van de grootste carry-trade ooit. En dit alles terwijl de ganse wereldeconomie sterk afhankelijk is van de stand van de dollar… Ik ben ergens geneigd te denken dat de waarheid in het midden ligt, maar volgens mij ziet niemand in dit financieel bos de bomen nog. Is er dan echt geen interassantere “belegging”, die tenminste nog een beetje zekerheid bied, dan de 2,2% die ik op mijn spaarboekje krijg? \O_o/

  20. advait zei om 15:45 op 05/11/2009

    ik begrijp niet waarom jullie niet begrijpen, dat Warren,,geen trix of marklin electrische trein had, om mee te spelen. toen hij een kleine jonge was .

    nu dat hij aan het einde komt van zijn bestaan
    mag hij toch wel is wat voor zijn eigen hobby kopen..niet ?

    een fluitje en een pet …mist noch
    maar daar moet ie denk ik voor sparen

    laat hem toch lekker met de locomotief spelen.
    een cola en een hamburger ….en hij is gelukkig

    ik ben wel jalours

    want wie ben ik …dan wel ……..

    er zijn mensen op deze wereld die alles krijgen..hij is daar 1 van

    advait

  21. antoon zei om 15:57 op 05/11/2009

    eigenlijk hoef je het niet ver te zoeken .
    Al jaren zijn de Amerikaanse wegen dichtgeslibt , en het wordt er alleen erger op .
    Als iedereen stilstaat is er maar één uitweg :de spoorweg .

  22. Derek zei om 15:59 op 05/11/2009

    herman als je zulke goede uitvindingen hebt, moet het heus wel lukken bij de bank geld te lenen. Als je dat niet wilt kun je altijd nog mee doen aan het beste idee van Nederland/België

    Ik denk niet dat je warren als te oud/seniel kan neerzetten zoals ik in een reactie zag.

    Waarom hij zo’n hoge prijs betaald snap ik ook niet, maar hij zal zeker wel zijn huiswerk goed hebben gedaan.

  23. gibbe zei om 17:28 op 05/11/2009

    waarom raadde u aan praktisch alle goudmijnaandelen te verkopen ?
    Als alles of bijna ALLES IS VERKOCHT stuurt je nu die contrary mail.
    Blijf ik in cash of koop ik fysiek goud ?
    Ik wil wel eens een abo nemen als je me eerst een paar voorbeelden van de laatste mails en eventueel iets vroegere wilt toesturen. Groeten,
    tel 057 202053

  24. dennis zei om 17:43 op 05/11/2009

    De overname van een spoorwegmaatschappij Burlington Northern Santa Fe door Warren Buffett lijkt op het eerste gezicht een duik in de ‘oude economie’ door de grootmeester-belegger, maar wie verder kijkt ziet dat Buffett juist zeer toekomstgericht bezig is.

    De deal is met $26 miljard voor de overname van de aandelen ($44 miljard inclusief de overname van de uitstaande schulden) Buffett’s grootste transactie. Met het bod betaalt Buffett een premie van 30% boven op de slotkoers van het aandeel van afgelopen maandag. Buffett had overigens via zijn beleggingsmaatschappij Berkshire Hathaway al 22,6% van de aandelen BNSF in bezit.

    Transport per spoor is in de VS vooral goederenvervoer, het personenvervoer is zeer beperkt. De grootste categorie goederen is steenkool. In de VS liggen ‘s werelds grootste steenkoolreserves, vaak winbaar, en eveneens belangrijk, steenkool met een laag zwavelgehalte.

    Steenkool is een zeer belangrijke fossiele brandstof voor veel Amerikaanse electriciteitscentrales.

    Steenkool op rails
    Buffett heeft in zijn beleggingsmaatschappij ook elektriciteitsproducenten zoals zoals MidAmerican Energy in portefeuille. De regelgeving, emissievoorwaarden en milieuwettten zullen de komende jaren onder druk van de klimaatdiscussie ongetwijfeld strenger worden, maar desondanks zal het aantal steenkoolgestookte elektriciteitscentrales de komende jaren toenemen.

    Er wordt hard gewerkt aan nieuwe technologieën zoals kolenvergassing en ‘carbon-capture and storage technology’ (CCS) die de uitstoot van roet en zwavel beperken. Er is al toestemming verleend voor negen steenkoolcentrales, en momenteel zijn er 25 in aanbouw volgens een recent rapport van het National Energy Technology Laboratory. Deze centrales zullen voor bijna 15,000 megawatt aan energie gaan leveren.

    Het vervoer van steenkool droeg in het recente derde kwartaal voor een kwart bij aan de 3,6 miljard dollar omzet van Burlington Northern Santa Fe. Daarmee is steenkool de belangrijkste categorie voor de spoorwegmaatschappij die ook graan, auto’s, olie, chemicaliën en andere materialen vervoert.

    Oplopende dieselprijzen
    Het vervoer over de weg is in de VS tegen de achtergrond van de enorme afstanden op het Amerikaanse continent relatief van minder belang dan het spoorwegvervoer. Bovendien verwacht Buffett dat de dieselprijzen gaan stijgen, en hoewel daardoor ook de vervoerkosten voor de spoorwegen stijgen, lopen de kosten voor vrachtwagens vier keer zo snel op.

    Het spoorvervoer is volgens de spoorwegmaatschappijen ook veel groener dan het vervoer met trucks, want een diesellocomotief verbruikt voor het vervoer van een ton vracht slechts één gallon voor 431 Amerikaane mijlen, terwijl de gemiddelde Amerikaanse truck met één gallon met dezelfde vracht maar zes tot acht Amerikaanse mijlen ver komt.

    Burlington Northern Santa Fe vervoerde vorig jaar 297 milljoen ton steenkool, wat genoeg was voor de produktie van 10% van de Amerikaanse elektriciteit. Naast de VS levert BNSF ook steenkool af bij elektriciteitscentrales in Canada en Mexico. De spoorwegmaatschappijen in de VS hebben een lange historie, maar ze spelen nog steeds een zeer belangrijke rol in de Amerikaanse economie.

    Buffett’s steenkool-express
    Containers uit China
    Na de deregulering in de jaren ’80 consolideerde het aantal spoorwegmaatschappijen van 40 naar 7. De Amerikaanse spoorwegen zagen de afgelopen 12 maanden geconfronteerd met de de grootste terugval in het omzetvolume van de laatste 50 jaar. Het blijft natuurlijk een cyclisch bedrijf, maar op langere termijn neemt de vervoersbehoefte enorm toe.

    De spoorwegmaatschappijen hebben hard gewerkt aan de verbetering van de efficiency en de winstgevendheid van het spoorwegstelsel. Naast het vervoer van steenkool voor elektriciteitscentrales neemt het vervoer van containers van en naar de Amerikaanse haven sterk toe door bijvoorbeeld de import vanuit Azië.

    BNSF beheert onder meer de Southern Transcon-spoorlijn van Los Angeles naar Chicago die een belangrijke rol spelt in het intermodale containervervoer. Analisten verwachten dat de export van Amerikaanse steenkool naar China en India ook sterk gaat groeien.

    30% premie is zo gek nog niet
    In een recent rapport over Amerikaanse spoorwegaandelen schreef een analist van UBS dat hij verwacht dat de omzetgroei de komende jaren gemiddeld 3% zou kunnen bedragen. Dit leidt dan tot een daling van de gemiddelde kosten per wagon en zo berekende hij een gemiddelde groei van de winst per aandeel van de Amerikaanse spoorwegen van 14 tot 18 procent over de periode van vier tot zes jaar na 2009.

    Met een waardering op een koerswinstverhouding van 13 maal de ‘mid-cycle’-winsten en een discontovoet van 9% kwam hij op een potentieel rendement van tussen de 27 en de 33% voor Amerikaanse spoorwegaandelen. De premie van 30% die Buffett betaalt om aandeelhouders over de streep te trekken om hun aandelen bij hem in te leveren komt dus niet zomaar uit de lucht vallen.

    In het derde kwartaal daalde de omzet van Burlington Northern Santa Fe overigens nog 107 miljoen dollar naar 940 miljoen dollar. Maar in de VS wordt voor 2010 weer een groei van tussen de 2 tot 3 procent voor het Bruto Binnenlandse Product verwacht en met deze economische groei zal het gebruik van steenkool naar verwachting van sommige analisten in 2010 met 5% tot 7% kunnen stijgen.

    De nieuwe spoorwegbarron zet met het vervoer van het zwarte goud in op het rendement op langere termijn, maar waarschijnlijk zal hij niet eens zo lang behoeven te wachten.

  25. admin zei om 18:11 op 05/11/2009

    Ik heb NIEMAND aangeraden om alle goudmijnen te verkopen. Ik blijf positief voor goud op de lange termijn.

    Ik waarschuw beleggers die een te sterke concentratie in goudmijnen hebben alleen maar dat teveel nooit goed is.

    Mijn advies om 15% van je portefeuille in fysiek goud te beleggen en 10% in mijnen. Mochten de koersen dan ééns wat terugvallen, heb je nog altijd de mogelijkheid wat bij te kopen. Goudmijnen zijn nu éénmaal volatiel en kunnen net zo makkelijk 50% dalen als 100% stijgen.

    Maar als ik dan hoor dat sommigen 60% en meer in goudmijnen belegd zijn, dan wil ik heb alleen maar waarschuwen voor het nemen van te grote risico’s.

  26. Manfred zei om 18:26 op 05/11/2009

    Ik denk dat je helemaal gelijk hebt.
    De kans op een enorme inflatie lijkt mij vrij groot.

    gr. manfred

  27. JJV zei om 19:29 op 05/11/2009

    Logisch.

    Wij gaan naar een groene economie en het goedkope vervoer per spoorweg zal dus meer aantrekken dat vervoer op de weg.

    En daar wil Buffet van profiteren.

  28. Seniorpink zei om 20:11 op 05/11/2009

    1) indien je investeert voor de lange termijn, dan hebben inflatie of deflatie- vooruitzichten weinig relevantie. Je kan moeilijk ervan uitgaan en nog straffer voorspellen dat op lange termijn er systematisch inflatie of deflatie zal zijn

    2) het is verrassend dat de heer Buffett zich weer richt naar een industrie met een hoog risico op regulering (na zijn investeringen in de electriciteitssector)

    3) ik heb liever de return op BNSF dan de interest op de cash op de balans

    4) het risico op een slechte investering is gemitigeerd door het feit dat de heer Buffett reeds een aanzienlijke participatie had, vermoedelijk ook een bestuurszitje had en dus goed geïnformeerd is

    5) de heer Buffett speelt misschien graag het spel Ticket to Ride

  29. Geus zei om 21:08 op 05/11/2009

    Misschien wordt die man al wat ouder. Vroeger lieten oude rijkaards een piramide, tempel of kathedraal bouwen om zo hun naam te vereeuwigen. Warren Buffet wil dat wellicht doen met een spoorwegmaatschappij omdat heel zijn financiële carrière liep als een trein.
    PS voorstel voor op zijn grafzerk: “Koud Buffet”

  30. hans zei om 22:23 op 05/11/2009

    moeten we nu dat fonds van de franse tolwegen kopen

  31. Hannie Arink zei om 22:26 op 05/11/2009

    Follow the money… misschien zijn er m.b.t. de treinen nog on- bekende gegevens.De infrastructuur in de USA is erg slecht en Obama wil wat geld stoppen in wegenrepair. Als een echte Amerikaan eet Buffet altijd fastfood, geen groente en drinkt nooit water maar coca cola. Zijn goede vriend is Bill Gates. Gaat hij nog iets bijkopen? De dollar staat er zeer slecht voor.

  32. hans zei om 22:32 op 05/11/2009

    als de regeringen het geld uit de economie halen [belasting verhogen]zodra die begint te hard te groeien dan blijft de rente laag [dus het deel van het staatsbudget aan rente] en lossen we de opgebouwde schuld af
    maarhet zal wel weer her verhaal van het zuur en het zoet worden en dan giert de inflatie hevig dollar en euro zakken tenopzichte van andere munten
    chinese koppeling aan dollar niet meer vol te houden

  33. C.J. van der Nagel zei om 22:52 op 05/11/2009

    Ja een goede investering.
    Inflatie volgens de overheid is veel te laag.
    Alles is ten opzichte van gulden verdubbeld dus 100%. in 9 jaar.
    Door het wegvallen van concurrentie zal deze inflatie nog verder toenemen.
    Vastgoed zal dalen…….. geen vraag…. maar opnieuw laen bouwen of verbouwen loopt uit de hand. ( materiaal) prijzen.
    Ga maar eens naar de Bouwmarkt.
    Ja nu aflossingsvrij lenen……… en over … jaar makkelijk aflossen.
    Mijn visie…… superinflatie … doorkosten overheid en wegvallen van concurrentie.
    met vr groet Cor Nagel.

  34. Antonio zei om 08:14 op 06/11/2009

    Inderdaad wanneer je inflatie verwacht dan moet je zorgen dat je grond, ‘stenen’, schepen, infrastructuur (spoorlijnen en tolwegen) en/of edele metalen hebt. Cash is uit den boze, maar ja je hebt van die mensen die gek zijn op (overgestempelde) postzegels van x miljoen dollar, daar kun je dan natuurlijk altijd nog je cash in kwijt…

    PS Op de beurzen krijgen ze vandaag (6/11) ook door, dat wanneer de ECB de geldkraan wat dichter draait, dat het feestje voorbij is. Hoera! So much for realism.

  35. Jos Mols zei om 08:24 op 06/11/2009

    Parle vrai is er inderdaad niet meer bij.Blijkbaar moet hij binnen de lijntjes spreken en beleggen immers zijn goed getimde investering in zilver heeft hij naar zijn doen veel te vroeg verkocht. Het is dus proberen te begrijpen waarom hij deze zet deed, de echte reden mag hij niet vertellen. Verklaren dat het een gok op america is zoveel patriotischer. Nietemin streeft hij er naar om ondergewaardeerde zaken te verwerven en overgewaardeeerde te vermarkten. Een van de redenen is dan ook uit de grote cash positie te geraken op een billijke wijze. Als je alle commentaren leest dan gaat het over wat er getransporteerd word en de potentiële toekomst van die transporten. Nergens zie ik een analyse van het onroerend goed in deze. In ons land is de nmbs ook al een paar jaar bezig om dat langsliggend potentieel te ontwikkelen.
    Zelf zie ik nog een andere enorme opportuniteit immers hij verwerft een goede 50.000 km lijnen stel dat daar maar voor 10% voldoende breed is om windmolens langs de lijn te plaatsen dan spreken we hier al vlug over een windpark van 25000 grote molens. De powerlijn hoeft ook niet tot in de steden te lopen want hij zou de locomotieven kunnen elektrisch aandrijven dat dient er een waggon minder mee om brandstof voor de lange afstand mee te nemen en is er dus 1 meer voor vracht en hij heeft weer een rendement extra.

  36. Hans Peters zei om 10:28 op 06/11/2009

    Hallo Maarten,

    Met interesse je artikel gelezen. Ik ben van mening dat je er elke wending aan kan geven. Zowel het voorbeeld van toekomstige inflatie als het aanschaffen van een spoorwegmaatschappij zal op langere termijn blijken of de investering goed is geweest. Feit is, dat Buffett oud begint te worden en m.i. niet meer zoveel te kiezen heeft. In ieder geval heb ik met hem gemeen dat ik ook van treinen houd, maar da in het miniatuur. Laat ik nu het afgelopen voorjaar weer begonnen zijn met het opbouwen van mijn geliefde spoorbaan.
    Ik ben weliswaar niet zo oud als Buffett, ja u leest het goed, 53 jaar en wil van de dingen genieten die mij dierbaar zijn. Overigens was ik in de 60-er jaren mijn tijd al ver vooruit door een keuze gemaakt te hebben voor Fleischmann, want de oplettende lezer heeft kunnen lezen dat Marklin inmiddels failliet is.

  37. Teunis van Nes zei om 12:13 op 06/11/2009

    Oeps, gevaarlijke indicatie.
    Roept oude herinneringen op aan 40-45 transport van vele mensen naar dodenkampen. FEMA-camps heten ze daar in de USA. Nieuw en groot, heel groot opgezet.
    En inderdaad goedkoper vervoer dan per auto, autobus en of vliegtuig.
    Massavervoer van mensen en goederen.
    Ook militair materieel….

    Het is bekend dat Buffet een directe telefoonlijn heeft met Barack Obama.

    Eng, heel eng dat hij dit heeft gedaan.

    Goed voor hem/zijn beleggingsmaatschappij, dat zal wel, maar blijft heel erg eng !!

    Kijk ook eens op you.tube en tik in b.v.

    ” intervieuw Alex Jones with Aaron Russo ”

    en: ” 9/11 was an inside job”
    ( Wel de goede bekijken natuurlijk, de juist gedocumenteerde. )

    Dan begrijp je iets meer…

    groeten
    Teunis van Nes

  38. Wim zei om 18:38 op 06/11/2009

    Het is een slimme man die weet wat hij kan verwachten, hierboven is dat voldoende uiteengezet. Met de investering heeft hij een goede uitgangspositie in vervoer en mogelijkheden met energie. Ik vraag mij af hoe ik mijn spaargeld zal gaan besteden, want om daarvan 25% te verliezen vanwege geldontwaarding (door het laten draaien van de persen) is mij te kostbaar. Voor onroerend is het nog te vroeg, dus blijven aandelen van solvabele bedrijven en goud over. En toch hou ik voor de zekerheid maar wat spaargeld achter de hand.

  39. lucien zei om 13:53 op 07/11/2009

    Beste Maarten,
    Je schijnt hier wel fundamenteel met Warren te verschillen. Jij hebt je aandelen verkocht en zit in cash, terwijl Warren B. nu bijkoopt. What gives ?

  40. admin zei om 14:28 op 07/11/2009

    Dit artikel heeft als titel “vertelt Warren Buffett ons wel de waarheid”. Hij zegt wel dat hij aandelen goedkoop vindt, maar hij koopt er amper.

    Er is deze overname van Burlington, maar dat kan je niet op één lijn plaatsen met het kopen van aandelen. Zoals aangegeven, zie ik dit eerder als een hedge tegen inflatie.

  41. Jan Meulepas zei om 11:40 op 08/11/2009

    De USD is nagenoeg waardeloos geworden, buiten de USA, maar de afrekening moet nog komen.
    De toxische kredietproducten zijn betaald met versgedrukte dollarbiljetten, in aparte ‘bank’-instellingen geplaatst, waar ze afgeboekt worden, waarna die instellingen in faling gaan en opgedoekt worden. Maar het overeenkomstig bedrag aan biljetten zal niet vernietigd worden. Dat is trouwens technisch onhaalbaar. Die blijven circuleren.

    De grote exporteurs naar de USA en de OPEC-landen zullen uiteindelijk afstappen van verkoopprijzen en noteringen in USD en een veiligere munt kiezen, welke niet noodzakelijk de Euro zal zijn.
    Wie op een berg cash zit, kan dus maar beter activa kopen, al dan niet productieve; het maakt niet veel uit welke, als de kosten maar lager zijn en blijven dan de inflatie.
    Speculanten kunnen binnenkort ook nog waardeloze USD lenen om activa te kopen, andere dan bank- of kredietaandelen. De terugbetaling – in Euro’s bij voorbeeld, zal immers ‘peanuts’ worden.

  42. Frank Declerck zei om 20:25 op 08/11/2009

    Zolang de contractie van de kredieten groter is dan de geldcreatie (dollars of euro’s) blijven we in een deflatie periode. Pas nadien kan de inflatie (hyperinflatie) toeslaan. Dit heeft niet met de hoeveelheid bankbiljetten te maken, daar er is veel meer giraal geld dan chartaal.
    Niets voor niets is de M3 (giraal+chartaal) staatsgeheim in Amerika.

  43. Wilfred zei om 20:38 op 08/11/2009

    Vanuit milieuperspectief zal er waarschijnlijk ook meer een meer per spoor vervoerd gaan worden…

  44. Luc.Fin zei om 07:31 op 10/11/2009

    Cash is King, maar dus niet voor Buffet en onzen Albert, die zijn eurokes ook maar snel in wat tastbaars (boot/appartement) heeft omgezet. Beide heren zullen er ongetwijfeld veel plezier aan beleven. De toekomst zal uitwijzen welk de betere investering was ;-)

  45. Wil Peters zei om 09:41 op 13/11/2009

    wijze uitspraken:

    Van Aristoteles, Marx, Voltaire tot Alan Greenspan, al deze wijze mannen hebben hun waardering voor goud vanwege zijn natuurlijke eigenschappen en sterke kwaliteit getoond. Hun gedachten kunnen u wellicht verder helpen met de vraag waarom u zou moeten sparen of beleggen in goud.

    “Hoewel goud en zilver niet van nature geld zijn, is geld van nature goud en zilver.” – Karl Marx

    “Papiergeld komt altijd terug naar zijn intrinsieke waarde – nul” – Voltaire

    “U moeten kiezen of u vertrouwd op de natuurlijke stabiliteit van gold of de natuurlijke stabiliteit en intelligentie van uw overhead. En met alle respect voor deze wijze heren adviseer ik u, zolang het kapitalistische system bestaat, te kiezen voor goud.” – George Bernard Shaw

    “Goud en economische vrijheid zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Een tekort creëren op de lopende rekening is een “verborgen” manier voor de confiscatie van de welvaart. Goud staat in de weg van dit sluipende proces.” – Alan Greenspan

    “Goud is nog steeds het ultieme betalingsmiddel. Duitsland kon in 1944 alleen materiaal kopen met goud. In extreme gevallen accepteert niemand meer fiatgeld. Goud wordt altijd geaccepteerd. ” – Alan Greenspan 1999

    “Goud is geld. Punt.” – J.P. Morgan

  46. eugenebergen zei om 07:40 op 01/12/2009

    Maarten,

    Geef jij advies op de dollar. Ik heb een fors bedrag in dollars staan en wordt verteld door ABN dat de koers zal herstellen in 2010. Dat was toen de dollar/euro 1.3 stond. Ik heb behoefte aan advies hier

Laat een reactie achter